FEYDAŞ MAKİNE VE MEYEM BELGELENDİRME ARASINDA MAKİNE BAKIM USTALARININ MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ İÇİN İŞBİRLİĞİ

Değerli FEYDAŞ MAKİNE ustaları. 4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan kanuna göre, Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan makine bakım ustalarının işletmelerde çalışması yasaklanmıştır FEYDAŞ MAKİNE, Makine Bakım Ustalarının Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmaları için büyük bir sosyal sorumluluk projesi başlatarak, ustaların sınav ücretleri için işbirliği yapmıştır. Yapılan bu işbirliği sayesinde, makine bakım ustalarımız, ücret ödemeden Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olabileceklerdir. Projemize başvuran ustalarımız, Yetkili belgelendirme kuruluşu Meyem Mesleki Yeterlilik Ve Belgelendirme Merkezi Ltd. Şti. tarafından yapılan teorik ve pratik sınavlardan geçmeleri halinde, uluslararası geçerli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacaklardır. Sınavlarda başarılı olan adayların sınav ücretleri işsizlik sigorta fonundan karşılanmaktadır.

 

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR?

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu, çalışma hayatında önemli düzenlemeler içermektedir.

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunda; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.” hükmü yer almaktadır.

 

ÇALIŞAN İÇİN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Çalışanlar açısından belge sahibi olmanın başlıca avantajı, belge sahibi kişinin ilgili meslekte yetkin olduğunu kanıtlamasıdır. Bu sayede çalışma hayatında vasıflı kişilerle, vasıfsız kişiler belirlenmiş olacak ve çalışma şartları, bu doğrultuda yeniden düzenlenebilecektir.

 

Belgesiz işçi çalıştırmanın yasak olması nedeniyle belge sahibi işçilere yeni iş fırsatları doğacaktır. Uluslararası geçerliliğe sahip belge sayesinde, belge sahibi çalışanlar yurt dışında da çalışma imkânları bulabilecektir. Belge sahipleri prim teşvikiyle işverenine önemli maliyet avantajı sunacak olup, bu durum işe alınmada tercih sebebi oluşturacak ve çalışma şartlarına olumlu olarak yansıyacaktır.

 

PROJE KAPSAMINDA MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Makine Bakım çalışanları, FEYDAŞ MAKİNE işbirliğinde, Mesleki Yeterlilik Belgelerini, Makine Bakımcı seviye 3 ve Makine Bakımcı Seviye 4 meslekleri olmak üzere iki yeterlilikte alabilirler. Makine Bakımcı Mesleki Yeterlilik belgesi almak isteyen ustalarımız, ön başvurularını aşağıdaki bağlantı üzerinden yaparak süreçlerini başlatabilirler. Ön başvurunuz yetkili YBK Kuruluşu Meyem Mesleki Yeterlilik Ve Belgelendirme Merkezi Ltd. Şti.’ye ulaştıktan sonra, Yetkili YBK kuruluşu size daha detaylı bilgi vermek üzere dönüş yapacak ve başvuru sürecinizi tamamlamanızı sağlayacaktır. Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra tarafınıza sınav tarihi ve saati bildirilecektir. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu Meyem Mesleki Yeterlilik Ve Belgelendirme Merkezi Ltd. Şti. tarafından ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı MYK tarafından düzenlenerek ulaştırılır.

 

SINAV DUYURUSU VE TARİHİ NASIL BİLDİRİLİR?

Belge almak için başvuru yapan adaylara sınav tarihi ve saati telefonla aranarak ve kısa mesajla bildirilir. Sınava katılarak başarılı olan adaylara MYK tarafından düzenlenen belgeleri, yetkili kuruluş tarafından imza karşılığında teslim edilir.

 

SINAV İÇİN GEREKLİ MALZEME VE ARAÇ GEREÇLER NELERDİR?

Adayın sınava girerken yanında kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) bulundurması zorunludur. Bunun dışında sınav için gerekli olan tüm araç gereç ve dokümanlar sınav merkezinde mevcuttur.

 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ: http://meyem.com.tr/basvuru-bireysel.html

 

 

İLETİŞİM

+90 (322) 428 01 45

+90 (322) 428 01 55

+90 (322) 429 64 92

feydas@feydasmakina.com

export@feydasmakina.com

Yeşiloba Mah. Mehmet Başpınar Orta Ölçekli Sanayi Sitesi 46249 sokak No:20 Seyhan/ADANA/TÜRKİYE